U19/17
TRÄNINGSPASS 9
INOMHUS
av
Andreas Gisselman (läs mer...)
Träningspasset är avsett för en träningsgrupp bestående av
10 utespelare och 2 målvakter
UPPVÄRMNING 1
10 minuter
Passning och förflyttning (1)
Träningspunkter
- Passningsspel
- Bollmot/medtagning
Organisation
- Markera två passningskorridorer.
- Dela in spelarna i två grupper.
- Avståndet mellan grupperna bör vara ca 8 meter.
- Målvakterna genomför tillsammans ett målvaktsspecifikt uppvärmningsprogram.
Anvisningar
- Spelaren som befinner sig först i ledet på ena sidan startar aktionen genom att ta bollen med det första tillslaget utanför den röda konan till höger.
- Därefter spelar han en passning med det andra tillslaget igenom passningskorridoren på motsatt sida.
- Samtidigt genomför spelaren på motsatt sida en föraktion (läs mer...). Först ifrån bollen och sedan emot bollen.
- Därefter tar han bollen med det första tillslaget utanför den röda konan till höger. Sedan passar han med det andra tillslaget igenom passningskorridoren på motsatt sida...
- Efter varje passning löper spelarna till gruppen på motsatt sida och ställer sig sist i ledet.
- Låt spelarna genomföra passningsspelet åt andra hållet efter ca 5 minuter.
- Som variation kan spelarna genomföra koordinationsmoment när de springer till andra sidan. Exempelvis steg i sidled, armrörelser, upphopp med nick osv.
Tips
- Se till att spelarna endast använder höger fot vid höger varv och vänster fot vid vänster varv.
- Var uppmärksam på att spelarna inte löper till motsatt sida innan de ser att passningsmottagaren kontrollerat bollen.
- Observera att spelarna genomför sina föraktioner och att de inte förblir stillastående innan de erhåller passningen från spelaren på motsatt sida.
- Spelarna bör enbart försöka att arbeta med insidan av foten i den här övningen.
- Var uppmärksam på att spelarna utför precisa passningar igenom passningskorridoren på motsatt sida, så att passningsmottagaren därmed enkelt kan kontrollera bollen och spela vidare med det andra tillslaget.
- Uppmana spelarna till att förflytta sig i ett lugnt tempo till motsatt sida.
- Fråga spelarna varför det är viktigt att ta bollen åt sidan med det första tillslaget. Försök att guida dem i rätt riktning ifall de inte vet svaret på frågan.
UPPVÄRMNING 2
10 minuter
Passning och förflyttning (2)
Träningspunkter
- Passningsspel
- Bollmot/medtagning
Organisation
- Strukturen från "Uppvärmning 1" behålls.
- Placera ut två blå konor.
- Målvakterna genomför tillsammans ett målvaktsspecifikt uppvärmningsprogram.
Anvisningar
- Spelare A som befinner sig först i ledet på ena sidan startar aktionen genom att spela en passning till spelare B på motsatt sida.
- Spelare B spelar direkt tillbaka till spelare A för att sedan förflytta sig runt den röda konan till höger på samma sida.
- Därefter passar spelare A till spelare B som från sin nya position passar till nästa spelare i sitt led.
- Spelare A förflyttar sig och ställer sig sist i ledet på sin sida. Även spelare B förflyttar sig och ställer sig sist i ledet på sin sida.
- De nya spelarna som befinner sig först i ledet på respektive sida genomför samma passningssekvens för att sedan ställa sig sist i sitt led...
- Låt spelarna genomföra passningsspelet åt andra hållet efter ca 5 minuter.
Tips
- Se till att spelare B (se grafiken och videon) har en öppen position när denne förflyttar sig mot den röda konan efter tillbakaspelet till spelare A.
- Observera att nästa spelare i ledet inte befinner sig på samma linje som spelare B (se grafiken och videon) då denne spelar den sista passningen.
- Var uppmärksam på att spelarna utför precisa passningar igenom den blå passningskorridoren, så att medspelaren på motsatt sida därmed enkelt kan spela tillbaka bollen.
- Uppmana spelarna till att använda fler tillslag om de behöver för att säkerställa lyckade passningssekvenser.
- Förklara vikten av kontrollerade passningar.
HUVUDÖVNING 1
20 minuter
Från 4-mot-2 i zon 1 till 4-mot-2 i zon 2
Tränaren startar aktionen...
... samtliga spelare i det röda laget, förutom den blåmarkerade, förflyttar sig efter fem passningar inom laget från zon 1 till zon 2 där bollinnehavsspelet 4-mot-2 fortsätter...
Träningspunkter
- Bollinnehav
- Passningsspel
- Bollmot/medtagning
- Dribbling
Organisation
- Markera en spelplan (20 x 10 m).
- Dela upp spelarna i två lag med 6 spelare i det ena laget och 4 spelare i det andra laget.
- Målvakterna genomför ett målvaktsspecifikt träningsprogram.
Anvisningar
- I bägge zoner placeras en spelare ur det röda laget (blåmarkerade i grafiken). Dessa tillåts inte att byta kvadrater under spelets gång utan förblir istället placerade i sina respektive zoner.
- Spelet startar med att tränaren spelar en passning till anfallsspelarna (röda träningsvästar) i zon 1.
- Samtidigt startar två försvarsspelare (blå träningsvästar) att förflytta sig in i zon 1.
- Därefter sker ett bollinnehavsspel, 4-mot-2, i zon 1.
- Efter att spelarna i det anfallande laget lyckas att spela fem passningar inom laget försöker de vid lämpligt tillfälle att spela en passning till sin medspelare i zon 2.
- Om det lyckas, förflyttar sig tre anfallsspelare samt de bägge försvarsspelarna till zon 2 där bollinnehavsspelet 4-mot-2 fortsätter.
- Lyckas däremot försvarsspelarna att bryta bollinnehavet, försöker de senast efter två passningar att spela bollen till någon av sina medspelare som befinner sig utanför zon 1 och zon 2.
- Därefter startar tränaren återigen nästa aktion.
- Växla försvarsspelare efter ca 40 sekunder.
- Låt även anfallsspelarna efter en viss tid byta roller med varandra.
- Går bollen utanför spelplanen, startar tränaren nästa aktion genom att spela en passning till anfallsspelarna som befinner sig i någon av zonerna.
- Som variation kan spelarna i det anfallande laget tillåtas att försöka återerövra bollen vid en bollförlust.
Tips
- Se till att spelarna i det anfallande laget kontinuerligt försöker att upprätthålla en ruterformation i bollinnehavsspelet 4-mot-2.
- Var uppmärksam på att anfallsspelarna behåller ruterformationen då de skiftar till motsatt zon och inte förflyttar sig ostrukturerat.
- Uppmana anfallsspelarna till att passa längs golvet.
- Försvarsspelarna bör så snabbt som möjligt, efter att de lyckats erövra bollen, försöka finna någon av sina medspelare utanför zon 1 och zon 2.
HUVUDÖVNING 2
20 minuter
Bollinnehavsspel 5-mot-5 + 2
Träningspunkter
- Bollinnehav
- Passningsspel
- Bollmot/medtagning
- Dribbling
- Anfallstaktik
- Försvarstaktik
Organisation
- Dela upp spelarna i två lag.
- Två neutrala spelare.
Anvisningar
- Lagen spelar ett bollinnehavsspel 5-mot-5 + 2.
- Det lag som spelar med bollen är organiserat i ett 1-2-3-1 system.
- Spelet startar med att en spelare ur ena laget passar till en av sina medspelare.
- Därefter försöker anfallsspelarna tillsammans med de neutrala spelarna att behålla bollen inom laget så länge som möjligt.
- Lyckas det försvarande laget att erövra bollen, försöker de i sin tur tillsammans med de neutrala spelarna att behålla bollen inom laget så länge som möjligt.
- Spelet sker med insparkar.
- Skifta neutrala spelare inom regelbundna tidsintervaller.
- Som variation kan lagen tävla mot varandra - vilket lag lyckas spela flest passningar utan att förlora bollen?
Tips
- Se till att anfallsspelarna agerar utifrån sina positioner under spelets gång för att därmed upprätthålla en gynnsam struktur (se grafiken). Tillåt inte spelarna att förflytta sig hur som helst.
- Anfallsspelarna bör ständigt försöka sträva efter att upprätta ruterformationer i spelet med bollen.
- De neutrala spelarna bör agera i mellanzonerna under spelets gång.
- Uppmana spelarna till att passa längs golvet.
SLUTÖVNING
30 minuter
Spel 5-mot-5 + 2 på två mål med målvakter
Träningspunkter
- Anfallstaktik
- Försvarstaktik
Organisation
- Strukturen från "Huvudövning 2" behålls.
Anvisningar
- Lagen spelar 5-mot-5 + 2 på två mål.
- Det lag som spelar med bollen är organiserat i ett 1-2-3-1 system.
- Spelet startar med att ena målvakten passar till en av sina medspelare.
- Därefter försöker anfallsspelarna tillsammans med de neutrala spelarna att göra mål via ett passningsspel längs golvet.
- Lyckas det försvarande laget att erövra bollen, försöker de i sin tur tillsammans med de neutrala spelarna att göra mål via ett passningsspel längs golvet.
- Spelet sker med insparkar och hörnor.
- Lyckas det ena laget göra mål, startar spelet återigen från målvakten i det lag som gjort målet.
- Skifta neutrala spelare inom regelbundna tidsintervaller.
- Vilket lag lyckas göra flest mål?
Tips
- Se till att anfallsspelarna agerar utifrån sina positioner under spelets gång för att därmed upprätthålla en gynnsam struktur (se grafiken). Tillåt inte spelarna att förflytta sig hur som helst.
- Anfallsspelarna bör ständigt försöka sträva efter att upprätta ruterformationer i spelet med bollen.
- De neutrala spelarna bör agera i mellanzonerna under spelets gång.
- Uppmana spelarna till att passa längs golvet.
Ditt fotbollsbibliotek.se